Aktivity

Festival Jarmily Novotné

V rámci obnovení hudebního a kulturního života v zámeckém areálu v Litni jsme založili tradici Festivalu Jarmily Novotné. Tento festival nechce být spoután specifickou dramaturgií s úzkým zaměřením. Naopak, chce nabídnout multidisciplinární kulturní projekty, ať již v oblasti multižánrového hudebního programu, vzdělávání, filmu, či jiných oblastí. Velká část aktivit je věnována  podpoře mladých umělců.

11. ročník festivalu otevřely 23.–24. dubna 2022 v pořadí druhé Liteňské hornové dny. Hráči se zde společně setkali při účastnických koncertech, workshopu či přednášce. Přehlídka pozvala k návštěvě také veřejnost, ať už k poslechu koncertů či ke zhlédnutí výstavy žesťových nástrojů Brass studio Prague
Zařadili jsme na program festivalu mimořádný koncert na podporu ukrajinských umělců, kteří odešli do České republiky před válkou ve své vlasti. Benefiční koncert DĚKUJEME HUDBOU se odehrál v Čechovně, a to v pátek 20. května. Jako exkluzivní host vystoupil Štefan Margita.
Oblíbený happening základních uměleckých škol ZUŠ Open si za uplynulé tři ročníky konání v zámeckém areálu vybudoval mezi aktivitami festivalu již své tradiční místo. Ten letošní se uskutečnil v zámeckém areálu v Litni 22. května
Pěvecké kurzy v Litni vsadily po loňském úspěchu opět na lektorskou dvojici Margreet Honig a Simona Houda Šaturová. Dámské duo doplnil operní režisér Marek Mokoš. 9. ročník kurzů se uskutečnil mezi 14. a 18. červnem a byl výjimečný rovněž exkluzivní spoluprací s Operním studiem Slovenského národního divadla. V závěru kurzů se 18. června odehrál v zámeckém parku open air koncert DOTEK LÁSKY. 11. ročník festivalu dovedla do finále dvojice Adventních koncertů, které se odehrály 27. listopadu v sále Čechovny.

Jubilejní 10. ročník Festivalu Jarmily Novotné jsme oslavili výjimečným projektem – open air koncertním provedením nejznámějších částí opery Rusalka Antonína Dvořáka s názvem Rusalka v parku. Zámecký park v Litni tak 28. srpna 2021 poprvé zažil rozměrnou scénu s multimediální produkcí v režii bratrů Cabanů. Pozvání do projektu přijal Symfonický orchestr Českého rozhlasu, který vystoupil pod taktovkou Roberta Jindry. Hlavní roli Rusalky ztvárnila jedna z našich nejžádanějších sopranistek Kateřina Kněžíková. Role Prince se ujal talentovaný Richard Samek, role Vodníka se zhostil Jan Martiník a dvojrole Cizí kněžny a Ježibaby Jana Kurucová. 
Interpretační kurzy v Litni 2021 se konaly 14.-18. června 2021 pod zbrusu novým pedagogickým vedením. Svou návštěvou nás poctila proslulá holandská pěvkyně a světově uznávaná lektorka operního zpěvu Margreet Honig. Do lektorského tandemu si přizvala svou letitou žačku, uznávanou sopranistku Simonu Houda Šaturovou, která se vůbec poprvé ve své kariéře zhostila role lektorky. Na poslední večer 18. června jsme opět připravili závěrečný koncert, který nemůže v žádném ročníku festivalu chybět.

9. ročník Festivalu Jarmily Novotné v srpnu již po sedmé pozval mladé pěvecké talenty k účasti na Pěveckých kurzech v Litni 2020 (22.-27. srpna). Jejich lektorkami byly renomovaná mezzosopranistka Markéta Cukrová a pedagožka HAMU, docentka Helena Kaupová, které se ve výuce zaměřily na hlasovou a dechovou techniku. Opět nechyběl společný závěrečný koncert účastníků v sále Čechovny 27. srpna. 18.-20. září se poprvé uskutečnil fotografický kurz, který vedl věhlasný fotograf Tono Stano. Kurz byl zaměřen na fotografování v různých světelných podmínkách. 3. října se podruhé otevřel zámecký areál v Litni přehlídce základních uměleckých škol Středočeského kraje s názvem ZUŠ Open. Nabídl hudbu, tanec, divadlo, výstavy či workshopy pro širokou veřejnost. Na programu 9. ročníku festivalu byla rovněž přehlídka hráčů na lesní roh Liteňské hornové dny s koncertem LESNÍ ROH NA ZÁMKU – Radek Baborák a jeho hosté, který jsme museli kvůli nouzovému stavu České republiky v původním jarním termínu odvolat. 

V rámci 8. Festivalu Jarmily Novotné 2019 jsme poprvé nabídli Interpretační kurzy v Litni 2019 se zaměřením na písňový repertoár s rozšířením o studium písňové literatury pro klavír, které byly určeny rovněž pro mezinárodní studenty. Stejně jako v letošním roce je ve dnech 14.–20. září vedla uznávaná sopranistka Martina Janková a pro spolupráci si přizvala vynikající klavíristy – švýcarského kolegu Gérarda Wysse, s nímž pravidelně spolupracuje na zahraničních scénách, a Iva Kahánka, který ji často doprovází zejména při vystoupeních v České republice. Závěrečný koncert se uskutečnil jako tradičně v sále Čechovny v Litni.
Slavnostní koncert Festivalu Jarmily Novotné 2019 nabídl symbiózu hudebních ikon a zároveň lektorů Interpretačních kurzů v Litni 2019, sopranistky Martiny Jankové a klavíristů Gérarda Wysse a Iva Kahánka. Koncert se uskutečnil 20. září v Sukově síni Rudolfina a naváal na Interpretační kurzy v Litni 2019 tím, že představil také jejich čerstvé absolventy. 
Po třech letech se vracíme k osobnosti pana Jiřího Suchého. Společně se Cineart TV Prague, Českou televizí a ARINA film production jsme se stali koproducenty nového dokumentu o jeho profesním i osobním životě s názvem Lehce s životem se prát, který vznikl v režii Olgy Sommerové. Film se částečně natáčel v Litni, kde připravujeme také jeho speciální projekci. Kinopremiéra snímku se uskutečnila 25. září v pražském kině Lucerna a do distribuce vstoupil den poté. Ještě předtím jej však mohli ve světové premiéře zhlédnout návštěvníci MFF Karlovy Vary ve dnech 4., 5. a 6. července. Film se na festivalu zároveň dočkal prvního ocenění, a to Ceny diváků deníku Právo.
Na podzim vychází kniha Skutečný zpěv, v originále True Singing o technice zpěvu z pera světově uznávané pěvkyně a mentorky Margreet Honig, v překladu významné české mezzosopranistky Markéty Cukrové. Knihu vydávají nezisková organizace Zámek Liteň a platforma VoiceWise Markéty Cukrové.
1. června na Den dětí hostil zámecký areál v Litni přehlídku základních uměleckých škol Středočeského kraje s názvem ZUŠ Open. Základní umělecké školy z regionu připravily program pro širokou veřejnost napříč hudebními obory i uměleckými žánry, na který byl vstup zdarma. Akce proběhla ve spojitosti s Dnem dětí v Litni.
Stali jsme se partnerem výstavy s názvem Nevěsta prodaná do ciziny mapující historii nejznámější opery Bedřicha Smetany v zahraničním kontextu. Výstavu pořádá Národní muzeum – Muzeum Bedřicha Smetany, kde je k vidění od 6. března 2019.

7. ročník Festivalu Jarmily Novotné 2018 započal projektem Putovní výstavy o životě Jarmily Novotné, která byla v měsíci dubnu k vidění v Knihkupectví a antikvariátu Fryč v Liberci. Velkoformátové fotografie doplnila biografická data referující o životě pěvecké legendy. Vedení 5. ročníku Interpretačních kurzů v Litni 2018 se ve dnech 20.–24. srpna ujaly sopranistka Martina Janková společně s mezzosopranistkou Markétou Cukrovou. Novinkou byla režírovaná podoba závěrečného koncertu, který pozval do různých koutů zámeckého parku pod širé nebe. Na 9. září jsme připravili recitál s názvem Písňové studánky Martiny Jankové, jímž vzdala v janáčkovské lidové tvorbě pěvkyně hold své domovině. Slavnostní koncert se uskutečnil v sále Čechovny v Litni za spolupráce klavíristy Iva Kahánka a Ensemblu FLAIR. Na podzim 2019 vyšla pod hlavičkou Zámku Liteň kniha Skutečný zpěv, v originále True Singing o technice zpěvu, z pera světově uznávané pěvkyně a mentorky Margreet Honig, v překladu významné české mezzosopranistky Markéty Cukrové.Ve spolupráci s Muzeem Českého krasu v Berouně jsme zahájili projekt historického zmapování života a působení šlechtického rodu Daubků na liteňském panství v období vzniku samostatného Československa. Zamýšlenou doménou je zdokumentování oblastí vlastenectví, podnikání, spolkového života a kulturní a umělecký kontext.

Spojnicí aktivit 6. ročníku Festivalu Jarmily Novotné 2017 bylo 110. výročí narození slavné divy, které připadlo na 23. září 2017. Jako nejvýznamnější událost se 25. září 2017 uskutečnilo operní gala Pocta Jarmile Novotné 2017 ve spolupráci českých a světových operních hvězd – Adama Plachetky, Aleše Brisceina, Adriany Kohútkové, Niny Tarandek a Daniely Fally. Pěvce doprovodil Symfonický orchestru Českého rozhlasu pod vedením šéfdirigenta Ondreje Lenárda. Také šestý ročník festivalu nabídl Putovní výstavu o životě Jarmily Novotné s názvem Jarmila Novotná: Operní diva, která byla mezi 30. březnem a 28. květnem 2017  k vidění v Senátu ČR. Specializací dalších, již čtvrtých pěveckých kurzů byl světový a český repertoár. Kurzy vedli stálí spolupracovníci Kateřina Kněžíková s Adamem Plachetkou ve dnech 9.-13. srpna 2017.  Výuka byla jako tradičně zakončena společným koncertem absolventů a lektorů 13. srpna v Litni.

V roce 2016 jsme uspořádali již 5. ročník Festivalu Jarmily Novotné. Tento ročník jsme zahájili Putovní výstavou o životě Jarmily Novotné s názvem Jarmila Novotná: Operní diva. Jejím prvním zastavením bylo Muzeum Českého krasu v Berouně a postupně bude představena v různých městech České republiky. Po loňském úspěchu se také letos v rámci festivalu Pražské jaro 2016 uskutečnil pěvecký koncert s podtitulem Pocta Jarmile Novotné, tentokrát se sopranistkou Martinou Jankovou. Další ročník mistrovských kurzů se soustředil na klasický zpěv pod vedením sopranistky Kateřiny Kněžíkové a rozšířil o obor barokního zpěvu v čele s Markétou Cukrovou. Kurzy byly zakončený Závěrečným koncertem absolventů a lektorů kurzů, který byl poté v rozšířené podobě uveden 14. září v Sále Martinů na HAMU pod názvem „Ti nejlepší…“. Vedle vybraných absolventů letošního ročníku zde vystoupili také vybraní účastníci loňských kurzů. Kromě těchto aktivit jsme podpořili vznik dokumentu o životě Jiřího Suchého u příležitosti jeho 85. narozenin s názvem Jiří Suchý: Moje souboje a boje.

V rámci 4. ročníku festivalu jsme vydali historicky první monografii o Jarmile Novotné spisovatele Pavla Kosatíka s názvem Baronka v opeře. Jejímu vydání předcházel osmnáctiměsíční mezinárodní výzkum, který jsme za účelem vzniku knihy iniciovali a financovali. Kniha byla pokřtěna v závěru slavnostního komponovaného večera 9. září 2015 v Obecním domě v Praze. Kromě této stěžejní události 4. ročníku jsme spolupořádali pěvecký koncert na Pražském jaru 2015 a uspořádali mistrovské pěvecké kurzy v čele s uznávaným basbarytonistou Adamem Plachetkou a sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou a také výstavu originálních operních kostýmů Jarmily Novotné zapůjčených poprvé do České republiky z Metropolitní opery v New Yorku. 

3. ročník festivalu se uskutečnil v roce 2014  – v roce, kdy jsme si připomněli výročí 20 let od úmrtí této význačné pěvkyně. Festival byl oficiální akcí Roku české hudby – národního projektu, který svým významem přesahuje hranice České republiky. Vyvrcholením 3. ročníku festivalu byl komentovaný galakoncert „Pocta Jarmile Novotné“, na němž dne 30. srpna 2014 pod vedením světoznámého dirigenta Jiřího Bělohlávka (mimo jiné rovněž prezidenta projektu Rok české hudby) a za doprovodu orchestru PKF – Prague Philharmonia vystoupili čeští pěvci, kteří se podobně jako Novotná proslavili v zahraničí: Martina Janková, Dagmar Pecková, Štefan Margita a Adam Plachetka.

2. ročník Festivalu Jarmily Novotné v roce 2013 se soustředil kromě hudebního programu hlavně na vzdělávací aktivity.

První festival v roce 2012 byl zaměřen na znovunavrácení hudby, Jarmily Novotné a rodu Daubků do Litně.

 

Muzejní sbírka Jarmily Novotné a rodu Daubků

V červnu 2013 podala naše nezisková organizace žádost na Ministerstvo kultury (MK) o zapsání vznikající sbírky muzejní povahy do Centrální evidence sbírek vedené Odborem ochrany movitého kulturního dědictví, muzeí a galerií MK v souladu se zákonem č. 122/2000 Sb., o ochraně sbírek muzejní povahy. Komise MK naší žádost schválila a celkem více než 80 objektů je registrováno v prestižním, veřejnosti bezplatně otevřeném registru, přístupném na internetu http://ces.mkcr.cz/. Sbírka zahrnuje mimo jiné takové zajímavosti jako: originální dobové filmové plakáty, hudební programy, paruky z rolí Jarmily Novotné a další předměty z její pozůstalosti.

Vzniku naší sbírky předcházela systematická a řádně evidovaná sbírkotvorná činnost, kterou nezisková organizace zahájila již v roce 2011. V roce 2013, ve spolupráci s panem Georgem Daubkem, byly vybrány předměty převážně české provenience, spojené s životem a uměleckou činností operní pěvkyně Jarmily Novotné a rodu Daubků. Konvolut byl doplněn o předměty provenience americké, spojené s pobytem pěvkyně a její rodiny v USA a jejím profesním působením.
Různorodá sbírka dokládá základní milníky života operní pěvkyně a členů rodu Daubků, od konce 19. století a zejména pak liteňského areálu. Svým komplexním zaměřením je jedinečným svědectvím vývoje české společnosti a kultury od konce 19. století. Do budoucna plánujeme tuto sbírku dále rozšiřovat a zpřístupnit pro veřejnost a badatelské účely.

 

Umělecká laboratoř

Nezisková organizace Zámek Liteň, z.s. podporuje vznik nových autorských počinů ve všech kulturních a vědeckých oblastech spojených s liteňským panstvím, Jarmilou Novotnourodem Daubků. Zaměřuje se zejména na individuální podporu projektů v oblasti knižní tvorby, fotografických a filmových materiálů, hudebních projektů a hovořeného slova.

Mezi již realizované projekty patří například: Výzkumný projekt Jarmila Novotná ve filmu, jehož výsledkem jsou tematické přednášky, CD Jarmila Novotná Operní recitál, dokumentární filmy k jednotlivým ročníkům festivalu, Víkend s Jarmilou Novotnou v Českém rozhlase a další.

Co se knižní tvorby týče, vydali jsme například reedici memoárů Jarmily Novotné „Byla jsem šťastná“ a první monografii o Jarmile Novotné „Baronka v opeře“ spisovatele Pavla Kosatíka.

 

Podpora mladé kreativity

Jedním z našich hlavních cílů je podporovat kvalitní regionální, domácí a zahraniční tvorbu mladých umělců všech disciplín napříč širokým spektrem jejich zájmu.

V zámeckém areálu v Litni vytváříme nové možnosti a poskytujeme prostory pro samotnou uměleckou tvorbu – rezidenční pobyty a mistrovské kurzy. Samostatnou oblastí naší podpory jsou kulturně-společenské projekty zaměřené na vzdělávání a sebarealizaci účastníků všech věkových kategorií.

Z realizovaných projektů je možné již dnes zmínit: Převzetí záštity a podpory Ceny Jarmily Novotné v rámci mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka, studentský dokumentární film o vzniku Festivalu Jarmily Novotné nebo koncerty mladých interpretů, jako například koncert začínajících pěvců, který jsme realizovali ve spolupráci s festivalem Pražské jaro.

V roce 2014 jsme například uspořádali interpretační mistrovské pěvecké kurzy s Dagmar Peckovou, o rok později pak pěvecké mistrovské kurzy s basbarytonistou Adamem Plachetkou a sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou, v roce 2016 se mistrovské kurzy konaly v rozšířené podobě, zaměřené jak na klasický, tak barokní zpěv. V letošním roce se role lektorů Interpretačních kurzů 2017 opět ujmou již stálí spolupracovníci Kateřina Kněžíková s Adamem Plachetkou a budou se soustředit na výuku českého repertoáru.

 

Záchrana památek

Zámek Liteň a jeho areál je od roku 1963 kulturní památkou, v souladu se zákonem č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, zapsanou v Ústředním seznamu kulturních památek ČR, č. rejstříku 19638/2-341. Jeho památková ochrana se váže zejména k architektonicko-historické hodnotě renesančního, barokně upraveného zámkuparkem, budově Čechovny, sala terreně, oranžerii a kovárně.

Obnova a interpretace specifických kulturních, historických a společenských hodnot kulturního dědictví a bohatství liteňského areálu jsou hlavním cílem všech našich aktivit a projektů v oblasti managementu kulturních památek.

Do dnešního dne již proběhla například první fáze rekonstrukce zámeckého parku,částečná záchrana střechy zámku, instalace nových věžních zámeckých hodin a rekonstrukce barokního domu Čechovna. Také jsou již připraveny projekty na další rekonstrukce a opravy v areálu.

V budoucnu bychom rádi adaptovali Zámek Liteň, dokončili revitalizaci parku (2. fáze), opravili sala terrenu a oranžerii. Časový rámec oprav bude  ale závislý na finančních prostředcích, sponzorských darech a dotacích.

 

Komunitní život

Nezisková organizace se od svého založení snaží podpořit komunitní život v městysu Liteň a širším regionu. Spolupracujeme s regionálními spolky a sdruženími a snažíme se aktivitami, které v areálu zámku pořádáme nabídnout bohatší kulturní vyžití veřejnosti, zvýraznit městys Liteň na kulturní mapě České republiky, kam Liteň historicky patří. Naší snahou je rovněž zapojit zájemce do aktivit neziskové organizace Zámek Liteň a zvýšit jejich povědomí o kulturní významnosti tohoto místa.