S radostí oznamujeme, že jeden z našich nejúspěšnějších dirigentů Jakub Hrůša se stal po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi novým členem Poradního sboru Zámku Liteň.
Jakub Hrůša je šéfdirigentem Bamberského symfonického orchestru, hlavním hostujícím dirigentem londýnského orchestru Philharmonia, stálým hostujícím dirigentem České filharmonie, hlavním hostujícím dirigentem Tokijského metropolitního symfonického orchestru a v letech 2009–2015 působil jako hudební ředitel a šéfdirigent orchestru PKF – Prague Philharmonia.
Je absolventem pražské AMU, kde studoval mimo jiné i u Jiřího Bělohlávka. Hrůša pravidelně hostuje u předních orchestrů v Evropě i USA. Z jeho nejdůležitějších vystoupení v posledních letech lze jmenovat debut s Královským orchestrem Concertgebouw, se souborem Orchestra dell’Accademia Nazionale dei Santa Cecilia, s Mahlerovým komorním orchestrem, Newyorskou filharmonií, bostonskými a chicagskými symfoniky a také opakovaná vystoupení s Orchestrem lipského Gewandhausu, orchestrem DSO v Berlíně, Losangeleskou filharmonií a Cleveland Orchestra. V letošní sezóně Jakub Hrůša debutoval rovněž se sanfranciskými symfoniky a Mnichovskou filharmonií.
Stejně blízko jako ke koncertnímu repertoáru má i k operní tvorbě. Vedle Národního divadla v Praze pravidelně hostuje také na Glyndebournském operním festivalu a v letech 2010 až 2012 zastával i funkci uměleckého ředitele festivalového turné po britských městech. Pro Glyndebournský festival nastudoval Janáčkovu Lišku Bystroušku, Brittenova díla Sen noci svatojánské a The Turn of the Screw, Bizetovu Carmen, Mozartova Dona Giovanniho a Pucciniho Bohému. Na jiných scénách dirigoval také Janáčkovy opery Věc Makropulos (Vídeňská státní opera) a Její pastorkyňa (Finská národní opera), Dvořákovu Rusalku (Opéra national de Paris), Pucciniho Triptych (Frankfurtská opera) a Musorgského Borise Godunova (Dánská královská opera). Na scéně Opéra national de Paris dirigoval Lehárovu Veselou vdovu, s Bizetovou Carmen a představil se rovněž na scéně Královské opery v Covent Garden.
Má na kontě také řadu nahrávek: Houslové koncerty P. I. Čajkovského a M. Brucha s Českou filharmonií (Universal), Berliozovo, Straussovo a Sukovo dílo s Tokijským metropolitním symfonickým orchestrem (Octavia Records), tři disky s orchestrem PKF – Prague Philharmonia (Pentatone), šest CD s českou hudbou (Supraphon), Smetanova Má vlast v čele Bamberských symfoniků (Tudor Records).
Jakub Hrůša se stal prvním držitelem Ceny sira Charlese Mackerrase, která mu byla udělena za zásluhy o šíření hudby Leoše Janáčka v zahraničí. Působí rovněž jako předseda občanského sdružení International Martinů Circle.